Kontakt

blue sea

Nedan kan du söka efter kontaktpersoner för specifika orter eller affärsområden. Adresser och kontaktuppgifter för ort och verksamhet hittar du en bit ner på sidan. Vårt växelnummer för hela koncernen är 0911-23 22 00.

Välkommen att höra av dig till oss!

sales@shorelink.se

Namn / Titel

Kontaktuppgifter

Affärsområde / ort

Kristina Viklund

CFO

kristina.viklund@shorelink.se

+46 (0)73 - 664 88 09

+46 (0)911 - 23 22 03

Ola Attakantig

Ola Isaksson

Sales Manager

ola.isaksson@shorelink.se

+46 (0)70 - 345 55 59

+46 (0)911 - 23 22 02

Mikael Lundström

CIO

mikael.lundstrom@shorelink.se

+46 (0)911 - 27 95 16

Attakantig Lena

Lena Fernberg

HR Manager

lena.fernberg@shorelink.se

+46 (0)70 - 108 46 00

+46 (0)911 - 23 22 05

Anna Malmstroem

Anna Malmström

Communication Manager, Management Assistent

anna.malmstrom@shorelink.se

+46 (0)70 - 508 09 55

+46 (0(911 - 23 22 23

Andreas Oeberg

Andreas Öberg

Business Controller

andreas.oberg@shorelink.se

+46 (0)70 - 588 52 71

+46 (0)911 - 23 22 11

Ulrika Backeström

Kvalitet-, miljö- och arbetsmiljösamordare (KMA)

ulrika.backestrom@shorelink.se

+46 (0)73 076 02 61

+46 (0)911 27 95 11

Peter Mörtlund

CEO

peter.mortlund@shorelink.se

+46 (0)911 - 23 22 01

Shipping agent Luleå

Shipping agent

shipping.lulea@shorelink.se

+46 (0)70 202 00 73

+46 (0)920 28 19 90

Shipping

Luleå

Shipping agent Piteå

Shipping agent

shipping.pitea@shorelink.se

+46 (0)70-632 67 95

+46 (0)911-23 22 30

Shipping

Piteå

Shipping agent Skellefteå

Shipping Agent

shipping.skelleftea@shorelink.se

+46 (0)70 - 632 70 82

+46 (0)910 - 71 51 30

Shipping

Skellefteå

Samuel Jonsson

Samuel Jonsson

Business Unit Manager, Terminal Operations Piteå

samuel.jonsson@shorelink.se

+46 (0)70 - 628 80 14

+46 (0)911- 27 95 21

Terminal

Piteå

Logistics Piteå

Logistics

+46 (0)911-23 22 20

Terminal

Piteå

Ida Hedlin

Operations Manager

ida.hedlin@shorelink.se

+46 (0)70 - 221 94 36

+46 (0)911 - 27 95 22

Terminal

Piteå

Marcus Bergström

Logistics manager

marcus.bergstrom@shorelink.se

+46 (0)73 - 088 92 64

+46 (0)911 - 27 95 26

Terminal

Piteå

Tommy Larsson

Timber coordinator

tommy.larsson@shorelink.se

+46 (0)70 - 621 94 31

Terminal

Piteå

Anders Eriksson

Project Manager

anders.eriksson@shorelink.se

+ 46 (0)70-300 40 84

+46 (0)911-27 95 26

Terminal

Piteå

Tom Hogling

Tom Högling

Maintenance Manager

tom.hogling@shorelink.se

+46 (0)70 - 312 99 98

+46 (0)911 23 22 16

Terminal

Piteå

Anders Viljeros

Business Unit Manager, Terminal Operations Luleå, Kalix

anders.viljeros@shorelink.se

+46 (0)70 - 281 62 77

+46 (0)920 - 24 46 43

Terminal

Luleå, Kalix

Terese Levander

Logistics manager

terese.levander@shorelink.se

+46 (0)73 - 036 87 89

Terminal

Luleå

Rikard Carlsson2

Rikard Carlsson

Maintenance Manager

rikard.carlsson@shorelink.se

+46 (0)70 - 350 95 65

+46 (0)911 - 27 69 04

Terminal

Luleå

Jonas B

Jonas Blom

Logistics Manager

jonas.blom@shorelink.se

+46 (0)70 601 35 57

+46 (0)910 71 51 38

Terminal

Skellefteå

Tom Nyström

Productions Manager

tom.nystrom@shorelink.se

+46 (0)70 - 642 45 81

+46 (0)910 - 71 51 41

Terminal

Skellefteå

Helena Ojanlatva

Business Unit Manager, Terminal Operations Skellefteå

helena.ojanlatva@shorelink.se

+46 (0)76 - 118 12 52

+46 (0)910 - 71 51 36

Terminal

Skellefteå

Aattakantig Peder

Peder Wennberg

Business Unit Manager Transport

peder.wennberg@shorelink.se

+46 (0)70 - 346 66 69

+46 (0)911 - 27 95 81

Transport

Piteå

Peder Johansson

Maintenance Manager

peder.johansson@shorelink.se

+46 (0)70-628 26 24

Transport

Piteå

Fakturafrågor

Nedan hittar du information för fakturering till oss, samt leveransadresser och andra viktiga telefonnummer. 

Om du har frågor gällande leverantörsfakturor, ring vårt växelnummer +46 911 - 23 22 00 och begär att komma till leverantörsfakturor. Du kan även nå oss via leverantorsreskontra@shorelink.se

Shipping

ShoreLink Shipping AB
Box 716, 941 28  PITEÅ

Org nr: 556045-5676

VAT: SE556045567601

Faktureringsadress 

Peppol ID: 0007:5560455676
E-faktura, VAN-leverantör och GLN: InExchange, 7365560455671
PDF-faktura, e-postadress: faktura.shorelinkshippingab
@shorelink.se

Leveransadresser

Piteå

Haraholmsvägen 645, 941 43  PITEÅ

Telefon: 0911-23 22 30

Tjänstgörande fartygsagent
070-632 67 95
shipping.pitea@shorelink.se
 

Luleå

Gods: Strömörvägen 7, 973 37  LULEÅ

Post: Strömörvägen 7, 973 37 LULEÅ

Telefon: 0920-28 19 90, vardagar 7.30-16.00.

Övrig tid tjänstgörande fartygsagent. 

Tjänstgörande fartygsagent 
0920-28 19 90
shipping.lulea@shorelink.se
 

Skellefteå

Järnvägsleden 87, 932 33 SKELLEFTEHAMN

Telefon: 0910-71 51 30


Tjänstgörande fartygsagent
070-632 70 82
shipping.skelleftea@shorelink.se

 

Terminal

ShoreLink AB
Box 716, 941 28 PITEÅ

Org nr: 556053-7168

VAT: SE556053716801

Faktureringsadress 

Peppol ID: 0007:5560537168
E-faktura, VAN-leverantör och GLN: InExchange, 7365560537162
PDF-faktura, e-postadress: faktura.shorelinkab@shorelink.se

 

Leveransadresser 

Piteå

Haraholmsvägen 645, 941 43  PITEÅ

Telefon logistik: 0911-23 22 20, vardagar mellan 7.00-15.30.

Övrig tid gäller koncernens växel 0911-23 22 00.
 

Luleå

Gods: Strömörvägen 7, 974 37  LULEÅ

Post: Strömörvägen 7, 974 37 LULEÅ

Telefon: 0920-24 46 40, vardagar 7.30-16.00.

Övrig tid 070-699 66 15. 

Samordningsansvarig Victoriahamnen: 070-583 08 49
 

Skellefteå

Järnvägsleden 87, 932 33 SKELLEFTEHAMN

Telefon: 0910-71 51 40
 

Kalix

Hamnvägen 4, 952 71 KARLSBORG

Telefon: 0923-200 05 

Transport

Shorelink Transport AB
Box 716, 941 28 PITEÅ

Org nr: 556117-8533

VAT: SE556117853301

Faktureringsadress 

Peppol ID: 0007:5561178533
E-faktura, VAN-leverantör och GLN: InExchange, 7365561178531
PDF-faktura, e-postadress: faktura.shorelinktransportab@
shorelink.se

Leveransadress

Piteå

Kritgatan 54, 941 43  PITEÅ

Telefon: 070 - 628 26 27